Nasz wspólny dom – Łódź

Uruchomiliśmy projekt “Nasz wspólny dom – Łódź” ponieważ dzisiaj jak nigdy wcześniej potrzebujemy nauczyć się tolerancji, otwartości na drugiego człowieka, jego wartości i kulturę. W ostatnich miesiącach Łódź stała się miejscem, w którym ponownie mieszają się  różne kultury, języki, obyczaje.

Poprzez bezpłatne warsztaty sportowe, kreatywne, językowe i integracyjne chcemy zachęcić łódzkie dzieci i młodzież pochodzącą ze środowisk lokalnych i uchodźczych do próby wzajemnego zrozumienia między podziałami, poznania historii, kultury i podstaw języka aby każdy poczuł się w Łodzi jak w domu. 

Projekt i działania finansowane są z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci UNICEF. Partnerami projektu są Miasto Łódź oraz Fundacja Dobrodzieje się.

Sprawdź ofertę bezpłatnych kursów i warsztatów

W ramach “Nasz wspólny dom – Łódź” organizujemy bezpłatne warsztaty, spotkania i wydarzenia dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. Przewidziano 2 edycje projektu:

 • październik-grudzień 2022
 • styczeń-marzec 2023
Tydzień sportowy
Integrujemy poprzez sport
bezpłatnie skorzystaj z
Przełamujemy bariery językowe
bezpłatnie skorzystaj z:
Poznajemy Łódź
bezpłatnie skorzystaj z:
Integrujemy poprzez naukę i sztukę
bezpłatnie skorzystaj z:
Poznajemy kuchnię i obyczaje
bezpłatnie skorzystaj z:
Przełamujemy traumy
bezpłatnie skorzystaj z:

Zapisz dziecko na bezpłatne wydarzenia!

Informujemy, że wyłącznie osoby które dostaną mailowe potwierdzenie uczestnictwa w wydarzeniu zostały do niego zakwalifikowane. Wysłanie formularza zgłoszeniowego, nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa! Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Świąteczne spotkanie w Teatrze Pinokio - 8 grudnia

Dnia 8 grudnia o godz. 13:00-15:00 zapraszamy do udziału w świątecznym spotkaniu w teatrze Pinokio (ul. Mikołaja Kopernika 16). Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana sztuka Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek“. Po spektaklu każdy uczestnik otrzyma również słodkie upominki. 

Maksymalna ilość uczestników to 120. Opiekun dziecka (jeśli dotyczy) również musi się zgłosić jako uczestnik! 

Spektakl Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek przeniesie widzów Teatru Pinokio w Łodzi  nie w jeden, ale w dziesięć światów – stworzonych przede wszystkim dzięki wyjątkowej sile nieskrępowanej wyobraźni. Scenariusz rozpisany „na pięciu aktorów, dziesięć rąk, dziesięć nóg” to odrobina kryminału, bajka z morałem i taka ze szczęśliwym zakończeniem. Wskakując ze skarpetkami w dziurę znajdującą się pod pralką, wybierzemy się w tajemniczą i zaskakującą podróż, a po drodze odkryjemy odpowiedź na pytanie, nad którym cały świat głowi się od zawsze…

 •  Wydarzenie dla dzieci i młodzieży od 5 do 18 r.ż. ZAPISY 
Warsztat z budowania świątyń z klocków Archizo - 10 grudnia

W sobotę 10 grudnia w godz. 13:00-14:30 proponujemy Wam udział w niezwykłym warsztacie, podczas którego poznacie w praktyce architekturę Łodzi Czterech Kultur. Warsztaty odbędą się w Centrum Dialogu im.Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, w Parku Ocalałych w Łodzi).  

 •  Wydarzenie dla dzieci i młodzieży od 9 do 15 r.ż. ZAPISY 

Opis warsztatów: W warsztatach „Świątynie Czterech Kultur” główną rolę odegra wyjątkowa pomoc naukowa – architektoniczna układanka przybliżająca kultury i religie dawnej Łodzi. Nowoczesne klocki wykonane z kolorowego szkła akrylowego oddziałują zarówno na zmysł wzroku, jak i dotyku. W czasie tworzenia z nich obrazu uczestnicy poznają historię i szczegóły architektoniczne słynnych łódzkich budowli sakralnych czterech wyznań: nieistniejącej już synagogi Altshtot, kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza, cerkwi św. Aleksandra Newskiego i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Poznaj klocki Archizo: film

Cykl spotkań terapeutycznych "Praca z traumą" - od 10 grudnia

Praca z traumą to ważny element wzmacniania dzieci. Celem spotkań jest: zmniejszenie nasilenia objawów stresu pourazowego u dziecka, zrozumienie przez dziecko występujących u niego objawów oraz znalezienie sposobów radzenia sobie z nimi, zwiększenie wiedzy i świadomości rodziców nt. stresu pourazowego dziecka, rozwój umiejętności rodziców w obszarze rozmowy z dzieckiem dotyczących objawów, rozwiązań, wsparcia. Kluczowym elementem prowadzenia zajęć jest właściwy dobór prowadzącego. Biorąc pod uwagę złożoność pracy z dziećmi, które doświadczyły traumy, ważnym jest, aby zajęcia prowadzili doświadczeni terapeuci. Ważnym wydaje się stosowanie znajomości rożnych ujęć terapeutycznych do pracy z dziećmi te są konieczne, by uniknąć wtórnej traumatyzacji związanej z procesem ujawnienia. Posiadane doświadczenia w pracy grupowej usprawnią również proces edukacyjny. Formy zajęć/metody pracy: zajęcia będą prowadzone metodami aktywizującymi.

 •  Na warsztaty zapraszamy dzieci od 9 do 11 r.ż. ZAPISY 

Dla zgłoszonej grupy (max. 10 osób) odbędą się 3 sesje terapeutyczne (każda o 3h), w następujących terminach:

 • sobota 10 grudnia, godz. 14.00 -17:00
 • sobota 17 grudnia, godz.  14.00-17.00
 • środa 21 grudnia, godz. 17.00-20:00

Warsztaty odbędą się w Centrum Terapii Cukinia, ul. Piotrkowska 17 wejście D.

Podczas sesji będzie obecny tłumacz PL-UA.

Gra miejska po Ulicy Piotrkowskiej (zabawa dla całej rodziny) - 11 grudnia

Wszyscy wiedzą gdzie jest ul.Piotrkowska w Łodzi ale czy jesteście pewni, że znacie jej wszystkie sekrety? Weź udział w rodzinnej grze miejskiej szlakiem ul.Piotrkowskiej, którą poprowadzi Michał Adamiak z Centrum Dialogu im.Marka Edelmana i rozwiąż przygotowane dla Was zagadki.  Każdy zespół/uczestnik otrzyma kartę do gry oraz mapę. Dla zespołu, który rozwiąże zadania najszybciej czekają upominki związane z Łodzią. Do udziału w zabawie zapraszamy zespoły od 1-4 osób, zarówno dzieci jak i dorosłych.  

 •  Wydarzenie dla dzieci i młodzieży od 9 do 18 r.ż. Uwaga! Dzieci poniżej 16 r.ż. muszą być w zespole z dorosłym opiekunem!!!  ZAPISY 
Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia (niedziela) w godz. 11:00-12:00 na ul.Piotrkowskiej. 

Podczas warsztatów będzie obecny tłumacz PL-UA. Osoby ukraińskojęzyczne otrzymają przetłumaczoną kartę pracy na j.ukraiński. 

Lekcja wf w parku trampolin Saltos - 18 grudnia

W tym roku odbędą się 3 edycje lekcje wf-u w parku trampolin Saltos na ul.Srebrzyńskiej 2/4 w Łodzi. Każde spotkanie dedykowane jest określonej grupie wiekowej:

 • młodzież 14-18 lat (18 grudnia, godz. 11:00-12:00) ZAPISY
Na każdą lekcję wf przewidziano 30 miejsc. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Podczas lekcji będzie obecny tłumacz PL-UA.
Wkrótce uruchomimy rekrutację na:
1. Warsztat ze zdobienia pierników
2.Treningi koszykówki (poprowadzą trenerzy MiniBasket Ligi)
3. Wycieczki z przewodnikiem po Łodzi (Szlakiem Łódzkich Murali, Szlakiem Łodzi Bajkowej, Księży Młyn)
4. Lądowanie na Ziemi obiecanej – poznajemy Łódź fabrykancką wg. scenariusza Lidii Popławskiej
8. Grę miejską w Parku Miliona Świateł

Dokumenty do wypełnienia przed udziałem w warsztatach

 1. Zgoda na udostępnienie wizerunku, zgoda na przetwarzanie danych osobowych (wersja PL)
 2. Zgoda na udostępnienie wizerunku, zgoda na przetwarzanie danych osobowych (wersja UA)
Fundator
Partnerzy